Öyküm 2013 yılında 5 ay süren regli (adet) düzensizliği sebebiyle ilk defa kadın doğum uzmanına gitmemle başladı. 1986 doğumluyum. Henüz bekardım. Polikistik over sendromu ile tanıştım. Bunun genetik (doğuştan) nedenlerle oluştuğunu ve sebebinin belli olmadığını anlattı ilk doktorum. Bu hastalık kiloya sebep olur ve kilo bu hastalığın artmasına neden olur, bu bir kısır döngüdür, dedi. Benim mutlaka bir endokrin doktoruna görünmem gerektiğini söyledi. Alt yapısında hormonal bozukluklar olabileceğinden bahsetti. Arkadaşına yönlendirdi.

İki ay boyunca doğum kontrol hapı kullandım. Adet düzensizliği problemim çözüldü. Doktorum yumurtluyorsun artık diye bir tepki verdi. Yumurtlamıyor muymuşum, diye şaşırmıştım. Endokrin için gerekli kan tahlillerini yaptırdım. Hipotiroid, insülin direnci yüksekliği ve yüksek tansiyonla tanıştım. Hayatım boyunca başım ağrısa ilaç kullanmaz, dinlenerek geçmesini beklerdim. Hayatıma bir sürü ilaç girdi. Sağlıklı bir yaşam için bu kısır döngüden kurtulmanın yolu üç kuraldan geçiyordu; ilaç, diyet, egzersiz. Kilo problemimden bahsetmeme gerek yok zaten, kaçınılmaz son bu süreçte. 2015 yılına kadar devam etti bu süreç. İdeal kiloya sahip oldum, tiroid ilacı haricindekileri bıraktım doktor kontrolünde. 2016 yılında evlendim. 1 ay sonra gebe kaldığımı öğrendim. 7. Hafta doktor kontrolünde kalp atışları görülmedi. Boş keselik teşhisi konuldu. 1 hafta daha beklediğimiz süreçte artı 2 doktorun da aynı teşhisi üzerine boş kese vakum yöntemi ile 8. Haftada alındı. 6 ay denemelere devam ettik. Sonunda aklıma endokrin doktorunun sözü geldi; merak etme ileride gebe kalma ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşarsan diaformin ile bile yumurtayı çatlatıyoruz. Doktora gitmeliyiz dedim eşime. Ama endokrin değil, bu ilk gittiğim kadın doğum uzmanına gittik, şikayetlerimizi anlattık, öykümü de biliyordu zaten.

1 yıl da doktor kontrolünde denemelere devam ettik. Yumurta kontrolleri, yumurta hesaplamaları, yumurta çoğaltmak çatlatmak için ilaçlar, çatlatma iğneleri vb. yöntemleri denedik. Sonuç elde edemediğimiz gibi çok yorulduk ve bu kadar hesapla uğraşmaktan yıprandık. Artık 1,5 yıllık evliydik ve üzerimizde müthiş bir psikolojik baskı da mevcuttu. Tüp bebekten başka bir şey düşünemez olduk. Görümcemin tavsiyesi üzerine Engin Bey ile tanıştık. Öykümü anlattım. Öncelikle tüp bebek isteğinde haklı olduğumuzu söyledi. 30 lu yaşlardaydım ve 1,5 yıl bir çok yöntem denemiştim. Muayeneden sonra rotamızı belirleyecektik. Doğru bildiğim yanlışlarımı da öğrendim; mesela hala ideal kiloda değildim, yeterli değil dedi Engin Bey. Kilo vereceksin kızım, dedi. Bana doktorlar ve çevre tarafından hep söylenilen “bir defa hamile kaldın yine kalırsın merak etme” öngörüsünün yanlış olduğunu “tam tersi kızım şansa yaşanmış bir gebelik” ifadesiyle durumun ciddiyetini anlattı. Muayeneden sonra rahim filmi istedi, şekilde bir anormallik gördü. Hocamın şefkatle bizi sahiplenişi çok hoşuma gitti. Güvendim kendisine, ne gerekiyorsa yapmaya hazırdım artık. Rahim filmimde bir şekil bozukluğu çıktı “Y” formunda. Ben bunu kendi kendime anladığımda çok ağladım.

Durduramadım kendimi, şimdi gülüyorum o halime. Hocanın yanına gözlerim kıpkırmızı geldim. Engin Bey isteğimiz doğrultusunda hemen gün verebileceğini ve histeroskopi operasyonu ile halledebileceğini belirtti. Ben o an sorunu kafamda çözdüm sanki. Engin Bey’e çok güvendim ve birlikte bu sorunun üstesinden gelebileceğimize çok inandım. Öncelikle 3 ay zaman istedim 5-6 kilo verdim. Sonra Engin Hocam’ın ehil ellerinde histeroskopi operasyonu geçirdim. Kontrolümde 2 ay doğal yollarla hamile kalmayı denememizi tavsiye etti. İlk denemede hamile kaldım şükürler olsun. Hamileliğimin ilk üç ayı oldukça riskli geçti. Aşırı kanama nedeni ile üç defa acile gittim. Bu süreçte Kıymetli Hocam gecenin dördünde bile telefonda bizi yönlendirdi sağ olsun. Üç ay boyunca kanamam devam etti ve beslenme/tuvalet haricinde hep istirahat ettim. Düşük önleyici iğne vuruluyordum. Hamileliğimin yapısı böyleydi ve Allah’ın izni, Engin Hocamın tecrübesiyle ve tabiiki oğlumla birlikte ilk riskli dönemden sağlıkla çıktık. İkinci dönem de riskli geçti. Gebelik şekeri ve yüksek tansiyon ile son güne kadar mücadele ettik. Hocamın tavsiyelerini can kulağıyla dinledim ve yönlendirmelerine harfiyen uydum. Biz üçümüz bir ekip olmuştuk artık. Hocamın 28. Haftada artık bir ohh diyebiliriz kızım deyişini hala unutamıyorum. 37. Haftanın ortalarında oğlumla kavuşmama saatler kala Engin Hocamın koluma hafiften dokunarak baba şefkatinde güzel temennilerde bulunması benim için çok önemliydi. Yani gözlerimi kapatırken yüzümdeki son ifade kesinlikle içten bir tebessümdü. Hocam iyi ki varsınız, iyi ki sizinle yollarımız kesişmiş. İyi ki mucizemi sizin bana kattığınız tebbessümümle kucağıma almışım. Sizin gibi değerlerimiz her daim var olsun. Siz yine umutsuz bir anne adayının yüzünde tebessüm bırakırken ve mucize bebeklerin yolunu aydınlatan ışık olurken biz de sevgilerimizle ve dualarzımızla her daim sizin yanınızda var olacağız.
Sevgiler.

Bir aile olduktan sonra en büyük hayalimiz bir bebeğimizin olmasıydı.  Evet, yaşım çok geç değildi ama ne de olsa 30’u da geçmiştim.  Uzun araştırmaların ardından, benim gibi doktorlara mesafeli birinin güvenini bile ilk anda kazanarak bu yolculuğa Engin Oral ile birlikte çıktık.

İlk önce rahmimin ortasında yer alan bir polipin alınması gerekiyordu, ne de olsa bebek denemelerimizde şansı en üste çekmeliydik.  Ardından yaşınız genç diyerek bizleri birkaç ay daha denemeye yönlendirdi ama eşimdeki sperm sayısının azlığı nedeniyle önerisi tüp bebekti.  Biz aşılama diye inat ettik, bir kez denedik ancak olmadı.  Engin Hoca’ya olumsuz haberi verirken en az bizim kadar üzüldüğünü görmek mümkündü.

Sonra bana istersen biraz bekleyelim ya da tüp bebek tedavisine başlayalım, karar senin dedi.  Siz ne dersiniz diye sordum.  Elbet bu bebek için denemeyecek miyiz, bence beklemeyelim diye söyledi.  Gerçekten de o gün tüp bebek tedavisine başladık.  Derken yumurtaların alınması, embriyoların oluşması derken ilk güzel haberi verdi.  17 tane yumurtamız alınmış ve bunlardan 6 tanesi sağlıklı bir şekilde döllenerek beşinci güne kadar gelmişti.  İçlerinden en inatçı ve hızlısı olan 4AB Blast ile yolculuğumuza başladık.

Embriyo transferinden sonra dinlenerek normal hayatıma dikkat ettim.  Çünkü hoca da en önemli şeyin sağlıklı yaşamak ama normal rutine devam etmek olduğunu söylemişti ve ben doktoruma çok güveniyordum.  Derken mucize gerçekleşti.  Hamileydim.  Hem de ilk seferde! O haberi aldığım an dünyalar benim oldu. Ama Engin Hoca her zaman ki kontrolcülüğe ile, beni de sürekli dikkatli olmaya yönlendirerek üçüncü ayın sonuna kadar yüzde 50 hamilesin dedi. O an anlamamıştım, ama stresten uzak kalmak her olasılığa kendini hazırlamak bence bebeğin tutunma ihtimalini arttırıyor. Şimdi düşününce ne de iyi etmiş diye düşünüyorum.

Derken haftalar, aylar geçti. Her zaman önümüze yeni hedefler koyarak adım adım ilerledik, bu süreçte seyahat de ettim hatta doğum yaptığım günden bir iki hafta öncesine kadar sakin bir tempo ile çalıştım da. Önce 27 ardından 32inci hafta hedeflerimizi heyecanla tamamladık. Yani tüp bebek yaparsanız hep yatmak zorundasınız, her şey çok zor geçecek gibi sözlerin birer mitten ibaret olduğunu gördüm. Tabi bunlar benim hikâyem, başka öykülerde illa ki çok dinlenmek gerekecektir ama karar verirken süreçten çok da korkmamak gerektiğini düşünüyorum. Derken biraz oynak bir tansiyonum olduğu ortaya çıktı.

Ben normal zamanında doğum yaparım diyordum ancak hoca bunu da değerlerime bakarak bilmiş ve yurtdışında doğum yapmama izin vermemişti. Gerçekten de 37 hafta 5 günlükken bir anda inip çıkan tansiyon ile birlikte hastanenin yolunu tuttuk. Derken bir baktık ki suyum azalmış, bebeğin de biraz nabzı artmış. Bebeğin kilosunun da iyi olması ile öğleden sonra ikide geldiğim hastanede, akşam altı da doğuma girdim. Epidural sezaryenle olan doğumun ardından kızımı ilk gördüğüm o anın herhalde hayatımın en mutlu anı olduğunu söylememe gerek yok!

Bu arada Engin Hoca’ya bir teşekkürü de gerçekten hem polip hem de sezaryen ameliyatlarımda ki başarısından dolayı etmek isterim. Benim başka bir korkum da ameliyat ağrılarının çok olmasıydı. Halbuki sezaryenin ardından sabaha karşı yani daha on iki saat geçmemişken yürüyebiliyordum, bebeğin doktor randevusunda da gayet kucağımda ben taşıyordum.

Yani özetle demem o ki, hekiminize ve kendinize güvenin, hayal edin. Sonrası elbet biraz kader kısmet ama bu işin büyük kısmı çabanız ve gerçekten güvendiğiniz yetkin bir hekim. Bizim de karşımıza Engin Oral çıktı, ne de iyi oldu… Neredeyse her gün şükranla onu çekirdek ailemiz ve küçük mucizemiz ile birlikte anıyoruz.

Az kalsın unutuyordum. Tüm bu süreçte güler yüzlerini ve ilgilerini eksik etmeyen, her sorumuza anında dönen, her muayenede beni rahatlatan sevgili hemşirelere de ayrıca bir teşekkürü borç biliriz.

Merhabalar hocam Nurbanu kaya ben biz oğlumuzu sağlıkla kucağımıza aldık bize verdiğiniz emekler için çok teşekkür etmek istiyoruz rabbim ilminizi arttırsın daha çok kişinin hayatına dokunun inşallah tedavi sürecindeki desteğiniz ilginiz ve alakanız için çok teşekkür ederiz iyilki varsınız iyiki tanımışız sizi herşey için çok teşekkürler en kısa sürede ziyaretinizde bulunacağız inşallah.

Nurbanu Kaya

Merhaba hocam, Berk ve sizin fotoğrafınızı gönderiyorum. Değerli ilginiz, alakanız ve yönlendirmelerinize çok çok teşekkür ederiz. Görüşmek üzere. Sevgiler ve saygılar. Aysel&Bahadır Yüce

Engin hocam merhaba nasılsınız? Nilüfer ben. Sizi hala Eskişehir’e bekliyoruz😊 İstanbul’a gelip gidiyorum ama genelde kısa süreli uğruyorum. Yeni yılda ilk seyahatimde sizi görmeye ve muayene olmaya geleceğim. Size şu resimde ki dünya tatlıları için ne kadar ama ne kadar teşekkür etsem az…iyi ki yollarımız kesişmiş ve iyi ki siz ışığımız olmuşsunuz. Sayenizde bu muhteşem duyguyu yaşıyor ve yoğurulmamış hamura şekil verir gibi bu güzellikleri yoğuruyorum 😍

Merhaba Engin bey.. nasılsınız? İnşallah iyisinizdir. Sizi rahatsız edişimin sebebi; biraz geç kalmış bir teşekkürdür. Gebeliğimde göstermiş olduğunuz hassasiyet ve gayretler için size minnettarım. Herşey için sağolun varolun. Siz her zaman bizim güvendiğimiz sevgili hekimimiz olarak kalacaksınız. Sağlıcakla kalın..

Aslı Kocabaş

Sevgili Hocam, öncelikle sizin gibi kıymetli bir insanı tanıdığım için çok mutluyum. Hayatımda aldığım en güzel 2 hediyenin mimari sizsiniz. İnanılmaz duygular yaşıyorum🥰👶🏼👶🏼
Başından beri gerçekçi tavrınız, fiziksel olarak ne kadar ciddi bir sürece girdiğimi her defasında anlatmanız, gösterdiğiniz yol ile bu vatana layığıyla hayırlı olacak 2 evlat kazandırdınız. Sayenizde, beslenmemden süreci takip edebilmeme kadar herşeyi harfiyen yerine getirdim sağlıkla çocuklarımı kucağıma aldım.
Her zaman sağlığınız duacı olacağım.
6 hafta sonra 4 kişi olarak görüşmek üzere👨‍👩‍👦‍👦
Sevgiler,
Özül Ailesi

Şu an Engin Hocamın hasta yorumlarını okuduğunuza göre siz de büyük ihtimalle gebelikte veya gebe kalmada sorun yaşayan bir ailesiniz!  Muhakkak ki kadın hastalıklarının tedavisi bakımından da en doğru adrese gelmiş bulunmaktasınız.  Zira kendisinin durup dururken, her şeyi yolunda giden bir gebe hastası olduğunu sanmıyorum.

Demem o ki geçmişinde gebelik veya hastalık teşhisi bakımından sıkıntı yaşayan hastaların güvenle danıştığı bir hocadır.  Çünkü benim canım doktorum, canım hocam işini severek, dürüst, ve mükemmelliyetci bir yaklaşımla yapıyor.  Muhakkak ki önce Allah’ın izni sonra da doktorunuzun engin bilgi ve tecrübesiyle birlikte, sizin de sabır ve yürekten inanarak yola çıkmanız başarılı sonuçlar getirecektir.  Biz bu çerçeve de yavrumuza kavuştuk çok şükür.

Bu zor ve sıkıntılı süreçte hocama her an ulaşıp danışabildik.  En önemlisi de hastalarını bir gelir kaynağı görmeyip her birine aynı titizlikle yaklaşmasıdır. Kendisi için sürekli ettiğim bir duam var “Allah Engin Hocam’a sağlıklı uzun ömürler versin, ailesine ve sevdiklerine bağışlasın” Ona ihtiyaç duyan ve duyacak olan nice hastalar var.  Bebeğimizi kucağımıza alalı iki buçuk ay oldu.  Hala anne baba olduğumuza inanamıyoruz.

Çekirdek aile olma yolumuzda göstermiş olduğu sabır ve sevgisi için Hocama saygı ve hürmetle sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Enes- Semra AÇAR

Engin hocam hep aklımdasınız, ancak ikizlerden bir türlü fırsat bulup gelemiyorum. Sizin elinizi sıkıp, yüz yüze çok teşekkür etmek istiyorum. Allah’a şükürler olsun ki sayenizde iki tane pırlanta gibi evlada sahip olduk 🙏🙏🙏 2 oğlan ile baş etmek çok zor ama onların gülüşü,bakışı herşeye değer. Elinize, emeğinize sağlık. Sonsuz teşekkür ediyoruz, en yakın zamanda ziyaretinize geleceğiz. Herşey gönlünüzce olsun Melike Ozbek

Sayın Engin Hocam;

Tüp bebek tedaviniz ile 02/10/2018 tarihinde sağlıklı bir bebeğe sahip olduk. Tedavi sürecinde, takibiniz ile bizleri kendinize hayran bıraktınız. Büyük bir saygıyı hak ediyorsunuz. Ne mutlu ki tıp dünyası sizin gibi bir hocaya sahip.

Evlat sahibi olmamıza vesile oldunuz, saygı ve sevgilerimizi sunarız.

Merve & Yusuf & Uluç Ali AKTAŞ

Kendinden eminliğin ötesinde, nekadar profesyonel olduğunu hissettiğimiz ( Prof.) doktorumuzun aurası, bizi ilk görüşmemizden itibaren şifa ile sardı.

Hocamızın güleryüzlü samimiyeti ve nezaman olursa olsun telefonun diğer ucundaki cevapları bizi herzaman rahatlattı, mutlu etti ve güven içinde ilerlememizi sağladı. İnsanın kafasında sorular olmadan kendini güvende hissetmesi ve doktorununda bunu hastasına hissettirmesi vazgeçilmez. Yaşamımın geri kalan kısmının artık bambaşka bir anlamı var. Kendisine olan teşekkürümüz sonsuz, ikinci bebeğimiz içinde beraber olacağız.

Sayın Engin Oral hocamız Güncel tıbbi gelişmeler konusunda takipçi ve yenilikçi bakış açısı ile hastalarına yardımcı olan özgün, titiz, dikkatli, ilgili ve detaycı bir hekimdir.

Sevgili doktorumuz Bilginiz , engin tecrübeniz, sağlığınız ve enerjiniz daim olsun. İyi ki varsınız.

Sinem Vural

Merhaba Engin Hocamla 2014 yılının sonunda arkadaşım sayesinde tanıştık.4 Yıl boyunca 2 doktorda tedavi görmüştüm ve başarsız bir aşılamam vardı. Engin Hocayla ilk randevumda içimden doğru yeri bulduğuma emindim.O güne kadar hiçbirşeyiniz yok denilmişti ama Engin Hoca farklı yaklaşmıştı ve beklemeden tedaviye başlamıştık okadar titiz çalışıyorduki anlatamam vede ekibi beni arayıp iğne saatini bile hatırlatmıştı hemşire hanım şaşırmıştım.Çalıştıkları klinikte çok güzel ve başarılıydı.Hep kafamı kurcalıyordu ilk seferde sonuç alabilirmiydim diye ve almıştım uzun süre kendimde inanmamıştım hamileydim hiç yaşamadığım bu duygu harikaydı ve Engin Hocamla devam ettik tabi başka bir seçenek olamazdı okadar titiz takibim yapıldıki ilaç iğne vitamin.Çocuklarımın kalp atışlarını duyduğum,ikiz olduğunu ve cinsiyetlerini öğrendiğim gün Harikaydı.Aileden biri gibi olan yaklaşımınıda unutamam risk almayı asla sevmeyen ve her arayıp mesaj attığımda hemen dönen bir doktor.Tatile gitmeme bile müsade etmemişti iyiki etmemiş bir yıl dolmadan kızımı ve oğlumu kucağıma aldım çok şükür.Doğumumda yine aynı titizlikle ve başarıyla yapıldı.Herkese düşünmeden tavsiye ediyorum.Allahım böyle insanların eksikliğini vemesin.Düşünüyorumda buraya yazamadığım neler var kelimelere dökemediğim.Engin Orala yardımcılarına ve onları tavsiye eden canım arkadaşıma dua ediyorum herzaman.Sonsuz teşekkürler 2015 yılında Engin hocanın panosunda benimde çocuklarımın resmi var çok şükür.

Engin hoca kadar mükemmeli asla yoktur bu kadar daha ilgili ve işinin ehlini bulmak zordur.

Çok memnunum

Sevgili Engin Hocam,
Hamileliğim boyunca göstermiş olduğunuz ilginiz, yakın takibiniz, hiçbir detayı atlamayan titizliğiniz ve her durumla ilgili detaylı bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Son ana kadar konumunu muhafaza eden total plasenta previa durumumun taşıdığı erken doğum da dahil olmak üzere, aşırı kanama, plasentanın rahime yapışık olma ihtimali, vs. gibi bir sürü riske rağmen, Allah’ın yardımı ve sizin üstün hekimliğiniz sayesinde çok şükür hiçbir olumsuz durum yaşamadan oğlumuz Kaan’a sağlıkla kavuşabildik. İyi ki varsınız Hocam, iyi ki sizi tanımışız. Allah size ve ekibinize sağlıklı ömürler versin, herşey gönlünüzce olsun.

Saygı ve Selamlarımla,

Sevgili Engin Bey , önce Allah sonra sizin yardiminizda 10.10.2014 de kizim Eliz dünyaya geldi . Sayenizde çok güzel bir hamilelik dönemi geçirdim . Pozitif enerjiniz her daim sizinle olsun . Olsunki , en degerli varliklarimiz çocuklarimiz sizin gibi ellerden çikip , sizin gibi degerli insan olsunlar.
Tekrar hersey için çok tesekkür ederim .

Yolu doğumhaneden geçecek herkesin birgün sizinle buluşması dileğiyle ..

Load More