CoVid-19 Aşısı ve Üreme Temmuz 2021

1- Gebe Kalmak İstiyorum Aşı Olabilir Miyim?

Evet. Gebe kalmak isteyen kişiler aşı olabilir. Aşının etkilerine dair yapılan çalışmalar gösterdi ki, insan gamet hücrelerine, kadın üreme hücresi oosit (yumurta) ve erkek üreme hücresi sprem üzerinde negatif etkisi belirgin olarak gösterilmedi. Erken dönemde hem CoVid-19’un hem de CoVid-19 aşısının bebek üzerine negatif etkisi gösterilmedi. Özetle gebe kalmak isteyen kişiler aşı olabilirler. Su an ki bilgilerimize göre olumsuz bir etki gösterilmedi.

2- Yumurta Dondurma, Aşılama ve Tüp Bebek ile Gebe Kalmak İstiyorum Aşı Olabilir Miyim?

Evet. Bu yöntemlerin CoVid-19 aşısıyla ilgili etkileşimi bildirilmemiştir. Burada korkulan konu, bu yöntemlerde kullanılan ilaçların bir miktar (az da olsa) tromboz (pıhtılaşma) etkisi vardır. Aşının da böyle bir etkisi var ise ikisi birleştiğinde sorun olur mu? Türkiye’de kullanılan BionTech ve Sinovac aşılarının literatürde kanıtlanmış herhangi bir pıhtılaştırıcı bir etkisi söz konusu değil. Bildiğiniz gibi Sinovac ölü, BionTech ise mRNA aşısı. Burada BionTech çok sorgulanıp, tartışılıyor ancak şimdiye kadar -dünyadaki diğer aşılarda zaman zaman tromboz (pıhtılaşma) riski kanıtlanmış/kanıtlanmak üzeredir ama BionTech’te böyle bir etki söz konusu değildir. Bu nedenle Türkiye’deki aşıları tedavi süresince olabilirsiniz.

3- Gebeyim Aşı Olmalı Miyim? 4- Aşının Anne ve Bebeğe Zararı Var Mıdır?

Bu sorunun cevabı da su anki bilgilere göre çok net. Aşı olmanızda fayda var. Gebelikte CoVid-19 enfeksiyonları biraz daha ağır seyrettiği ve bazı komplikasyonlar biraz daha fazla olabildiği için dünya eğer kontrendikasyon sorunununuz yoksa, aşı olmaya engel bir sorununuz yoksa mutlaka aşı olmalısınız diyor. Su ana kadar yapılan denemelerde anne ve bebeğe gösterilmiş yan etkisi bulunmuyor. Bu nedenle aşı olabilirsiniz.

5- Gebeyim, Hangi Aşıyı Olmalıyım?

Türkiye’de bulunan ölü Sinovac ve mRNA BionTech aşılarından her ikisini de olabilirsiniz. Aralarında çok büyük fark yok, fakat BionTech aşısının literatürde daha fazla verisi bulunuyor. Tavsiyemiz bulabildiğiniz aşıyı olun ancak BionTech’i tercih edebilirsiniz. Burada tek korkulan bazı CoVid-19 aşılarının tromboz (emboli) yapıcı etkisi bulunuyor, gebeliğin kendisi de tromboza meyilli olabileceği için aşıdan korkulabiliyor. Korkulmasına gerek yok çünkü Türkiye’de bulunan aşıların tromboz (emboli) riski etkisi gösterilmemiştir. Bu daha çok yurt dışında kullanılan 2 aşı için geçerli. Su anki bilgilerimize göre Sinovac ya da Biontech olabilir.

6- Emzirme Döneminde Aşı Olabilir Miyim?

Evet. Her hangi bir aşı olmaya kontrendikasyon yoksa hem sizin hem de bebeğiniz için aşı olmanızı tavsiye ediyoruz. Lohusalık döneminde, emzirme döneminde aşı olabilirsiniz. Hangi aşıyı olmalıyım diyorsanız Sinovac ya da BionTech’i de olabilirsiniz ancak olabiliyorsanız BionTech’i tercih edebilirsiniz. Dünya literatürü de hem emziren hem de lohusalık döneminde anne ve bebek için aşı olmayı tavsiye etmektedir.

Bütün bu 6 sorunun cevabı dünyadaki saygın kuruluşların, Amerikan Kadın Doğum Derneği, Amerikan Hastalıkları Önleme Derneği, Amerikan Üreme Tıbbi Derneği, Avrupa Üreme Tıbbi Derneği, İngiltere Kadın Doğum Derneği ve DSÖ Temmuz 2021’e kadar olan verilerinin derlemesidir. Bütün bahsettiğimiz bilgiler bu güne aittir. Önümüzdeki yıllarda neler olacağını bilmiyoruz. Ancak aşı olmanıza ciddi bir engeliniz yoksa lütfen aşınızı olun.

Instagram