Size ne Kadar Teşekkür Etsek Azdır

Merhaba,

Evliliğimizin ilk ayında bana çikolata kisti olarak bilinen endometriozis tanısı kondu. Ameliyat sonrası anti-müllerian hormon (AMH) düzeyim beklemediğimiz bir şekilde düştü (0.75 ng/ml).

Bu düşüş çocuk sahibi olma şansımızın da düşük olduğunun bir göstergesiydi ve zaman kaybetmeden ilk tüp bebek girişimimizi gerçekleştirdik. Tüp bebek deneyimi yaşayanlar bir kadın için ne derece yorucu ve sıkıntılı bir süreç olduğunu çok iyi bilirler. Bir ton ilaç kullanır, onlarca iğne yaptırırsınız. Kafanızda birçok soru ile birlikte aşmanız gereken birçok aşama vardır:

Kaç tane yumurta olacak? Yumurtaların gelişimi yeterli olacak mı? Kaç tanesi toplanacak kadar kaliteli? Toplandıktan sonra döllenme olacak mı? Döllenme olursa embriyo kalitesi nasıl olacak?

Ve sonuncu aşama; transfer sonrası tutunma olacak mı?

Başlı başına gerginlik dolu bir süreç. Aldığınız ilaçlar anesteziler, olduğunuz iğneler de cabası.

İlk denememiz başarısızlıkla sonuçlandı. Eşim de ben de yorgun ve üzüntülüydük.

İkinci deneme için bir süre beklemeyi düşündük. Bu sırada çevremizden aldığımız öneriler üzerine Prof.Dr. Engin Oral’a muayeneye gittik.

İşlemler öncesi AMH düzeyini tekrar ölçtürdük ve sonuç 0.50 ng/ml geldi.

Kendisi durumun pek iç açıcı olmadığını şansımızın çok az olduğunu ancak denememiz gerektiğini ve denemeyi bırakacağımız zamanı bize kendisinin bildireceğini belirtti. Ve bize şu sözleri söyledi:

“Bana veya bir başkasına gidebilirsiniz. Ama artık bir kişiye güvenmeli ve onunla devam etmelisiniz.”

İkinci denememizi gerçekleştirdik. O da başarısızlıkla sonuçlandı. Artık yavaş yavaş umutlarımız tükenmeye başlamıştı. Hocamız zaman kaybetmeden bir kez daha deneyeceğimizi, şansımızın çok az olduğunu hatta tutarsa neredeyse bir mucize olacağını söyledi.

Engin Hocamıza güvendik ve üçüncü denememize başladık.

Bu sefer daha önceki denemelerimizde kullanmadığımız bir takım yumurta gelişimini uyarıcı ilaçlar kullandık.

Üçüncü denememiz süresi boyunca yapılan USG kontrollerinde yumurtaların gelişimi çok iyi oldu. Dokuz adet iyi gelişmiş yumurta toplandı. Bunlardan iki tanesi döllendi. Bir tanesini dondurttuk ve bir tanesi transfer edildi.

Sonunda o mucize gerçekleşti. Beta HCG değerim 150 mIU/ml çıktı.

O gün yaşamımızın en güzel günlerinden biriydi. Çok mutluyduk.

Uzun ve yorucu bir sürecin sonunda Engin Hocam sayesinde başarılı olmuştuk. Oğluma hamile kalmıştım.

Oğlumun doğumunu da Engin Bey yaptırdı.

Onu tanımak bile başlı başına bir ayrıcalık. Sizi boş umutlar ile yormadan gerçek anlamda karşı karşıya olduğunuz durum ile yüzleşmeniz sağlıyor ve güvenle rehberlik ediyor, yönlendiriyor.

Çocuk sahibi olmak için Engin Bey’e gelenlere doğru adreste olduklarını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Bütün bu yorucu süreç boyunca bizden moral desteğini esirgemeyen ve adeta yakınlarımız olmuş Nevin Hemşire ve Ayşegül Hemşire hanımlara da güler yüzleri, samimiyetleri ve koşulsuz destekleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizden en çok ihtiyacımız olan moral desteğini ve güveni hiç esirgemediler.

Şu an oğlumuz beş buçuk aylık. Yaşamımızın en kıymetli varlığı ve ailemizin ışığı. Bir gülümsemesi bile çekilen onca sıkıntıya değer. Fotoğrafını Engin Hocamızın panosuna koymak için sabırsızlanıyoruz 🙂

Eşim ve ben, bizi bu eşsiz mutluluğa, yavrumuza kavuşturan Sn. Prof. Dr. Engin Oral hocamıza ve tüm ekibine şükranlarımızı sunuyoruz.

En derin saygı ve sevgilerimizle,

Instagram