Minik Mucizemizin Hikayesi

Uzun bir aradan sonra kendimde yazacak gücü buluyorum. Çok yıpratıcı bir süreçti benim için, bir türlü geri dönüp, yaşadıklarımı tekrar hatırlamak istemedim sanırım uzunca bir sure. Dört yıl korunduktan sonraki ilk korunmadığımız ilişkiden sonra hamile kalıp, ne kadar kolay oldu diye önce çok şaşırmıştım ama maalesef büyük bir hayal kırıklığı ile sona ermişti ilk hamileliğim. Önce bebeğin kalp atışları duyulmadı, iki hafta sonra da hamileliğimin sonlandığını söylediler ve kürtaj olmak zorunda kaldım. Benim için çok büyük bir şoktu, ve hep neden diyordum.

İsviçre’de yaşıyoruz, burada her yıl düzenli olarak jinekolojik kontrole gidiyordum, ve hep bana herşeyin yolunda olduğunu, hatta çocuk sahibi olmak istersem herşeyin düzgün gözüktüğünü söylüyorlardı, çocuk düşünmediğim yıllarda. İlk hamileliğim ve ardından gelen düşük ile beraber kafamda birçok soru ile, tekrar buradaki jinekoloğuma gittim, ve bana herşeyin yolunda olduğunu, düşüğün çok sık rastlandığını, ancak arka arkaya üç düşük hikayesi olur ise üzerinde durup düşünüp araştırma ve testler yaptıklarını söyledi.

Tekrar denememizi söyledi buradaki doktorlar. Ben tatmin olmuyordum bir türlü, neden oldu, neden hiç bir test yapmıyorlar, bir sorun var mı niye bakmıyorlar…. Ve annemin İstanbul’daki araştırmaları sonucunda Engin hocamızı bulduk. Engin hoca ile ilk görüşmemiz çok büyük hayal kırıklığı ile neticelenmişti, hayatımın en kötü günlerinden biriydi diyebilirim. Engin hoca muayene etti ve bana yumurta yaşımın kendi yaşımdan daha yaşlı olduğunu ve çocuk sahibi olmamın kolay olmadığını, tüp bebek denememiz gerektiğini ama tüp bebek şansımın da düşük olduğunu söyledi.

Başımdan asağı kaynar sular bosalmıştı, o an neler hissettiğimi anlatabilmem imkansız, kimsenin de hissetmesini yaşamasını istemem. Bazı testler yapacağını, bu testlerin daha net bilgi vereceğini söyledi, umarım yanılıyorumdur, ama çok az yanılırım diye de ekledi. Ardından bir dizi hormon testi yapıldi, ve sonuçlar hocamın tahminini malesef doğruladı. Yumurta rezervim çok düşüktü, Engin hoca hiç vakit kaybetmememizi ve hemen bir tüp bebek denemesi yapmamızı tavsiye etti.

Benim için herşey çok komplike idi, çünkü bırakın İstanbul’u, Türkiye’de bile yaşamıyordum, ve yeni bir işe başlamıştım, yeni başladığım işten en az 3 haftalık bir izin almam gerekiyordu. Eşimin de aynı şekilde işlerini ayarlaması ve doğru zamanda İstanbul’da olması gerekiyordu, vs.. Engin hocam çok moralimi bozmuştu, ama ona güvenmiştim, bu işi başarırsak ancak Engin hoca ile başaracaktık, bunu hissediyordum. İş ile ilgili ayarlamaları yapıp İstanbul’a geldim, hocanın takibine girdim.

Ancak burada da bir pürüz çıkmıştı, tam tedavi için İstanbul’a uçtuğum zaman hoca tedaviyi 1 hafta erteleme taraftarı olduğunu, aksi takdirde zaten az olan şansımızı iyice azaltabileceğimizi söylemiş ve reglimi 1 hafta geciktirmek için hap vermişti. Ben yine İsviçreye uçtum, ve 1 hafta sonra İstanbul’a döndüm. Nihayet tedavi başladı, iğnelerimi oluyor ve birkaç günde bir takibe gidiyordum. Ama ilk güzel haberi hormon iğnelerini olmaya başladıktan sonraki ilk ultrason takibinde aldım, Engin hoca ilk defa olumlu şeyler söyledi.

Hiç unutmuyorum, Engin hoca, bu sefer sana güzel haberlerim var demişti, birkaç yumurtanın güzel geliştiğini söyledi. Daha sonraki takiplerde hoca hep tahmin ettiğimden iyi gidiyor dedi, ve yumurta toplama işleminde benden 10 adet yumurta topladılar, ancak sadece 6’si olgun ve 4’u döllenmişti. Bu bile benim için mucize idi, Engin hoca her aşamada beklediğimden iyi gidiyor, inşallah hep böyle gider diyordu. Sonunda embriyo transferi de yapıldı, ve ben 2 gün sonra yurtdışına uçtum. Hem yumurta toplama işlemi hem embryo transferinde Engin hoca o kadar insanı rahatlatan, güven veren bir tutumdaydı ki, her aşamada kendisine hayran kaldığımı söylemeden geçemeyeceğim. Embryo transferinden 12 gün sonra kan testi yaptırdım, ve sonuç pozitif idi, tabi ben İsviçre’den hemen telefona sarıldım hocamı aradım. Engin hoca hep çok temkinli idi, güzel bir sonuç çok sevindim ama tüp bebekte düşük riski de yüksek, inşallah böyle gider dedi, sakin yaşamam gerektiğini, bol bol dinlenmemi, iyi beslenmemi tavsiye etti. Her aradığımda kullandığım ilaçları bana tekrarlatıyordu, hiç bir aşamada hiç bir şeyi atlamak istemiyordu, bu iş o kadar emekli bir iş ki, hiç hata istemiyordu hoca, şansımızı arttırmak için.

Bundan sonraki her aşamada, her ayki kontrolümde hep İstanbul’a uçtum. Engin hoca inanılmaz güven veriyordu bana, her aşamada o kadar titiz ve ilgiliydi ki, ne zaman arasam anında ulaşabiliyordum, ulaşmasam saat kaç olursa olsun mutlaka hemen geri dönüyordu. Her aşamada hangi ilaçları aldığımı takip ediyordu, tek tek telefonda saydırıyordu bana, kendimi inanılmaz güvende hissediyordum. Hamilelik sürecinin de kendi içinde sıkıntıları, stresleri var, özellikle de çok isteyerek ve bunca zorlu süreçlerden sonra elde edilen hamilelik daha kıymetli oluyor. Engin hocam bu süreçte hep büyük bir destek idi. Ve sonunda Türkiyede doğum yapmaya karar verdim, baştan sona mucize bebeğimde en büyük emeği olan Engin hocam onu doğurtmalıydı. Bunca sıkıntı ve çabadan sonra başka kimsenin eline bırakamazdım doğumu da. Doğuma 1 ay kala izne çıkıp İstanbul’a uçtum, ve bebeğim, mucize kızımız Engin hocamın ellerinde hayata gözlerini açtı. Şimdi nerdeyse 9 aylık bitanecik kızım bize hayat verdi. Dünyada bir kadının başına gelebilecek en güzel şey bence anne olmakmış.

Allah isteyen herkese nasip etsin. Bu satırlari okuyan ve umutla bebek sahibi olmak isteyenler de en azından şunu bilsinler ki doğru yerdeler, eğer hala yapılabilecek birşeyler varsa, Engin hoca çok büyük bir titizlikle, bu işe çok büyük emek vererek şansınızı azami şekilde zorlayacaktır. Yani yapılması gereken herşeyi kusursuz yapacaktır. Tüp bebek tedavisi çok ciddi bir bilgi ve tecrübe gerektiren, çok büyük bir özenle ve titizlikle tamamen kişiye özel takip gerektiren bir süreçmiş, ipte yürümek gibi zormuş. Engin hoca’yi ne kadar takdir ettiğimi ve ona ne kadar müteşekkir olduğumu anlatabilmem çok kolay değil. Engin hoca tedavinin başlarından itibaren her aşamada beni şaşırttın dedi bana, hocamı bir kez daha şaşırtmak istiyorum simdi. Yüreğime ikinci bir bebek sevdası düştü, hocamla bir kez daha yola koyulmak zamanı geldi… Umarım size bir kez daha bir mucize yazısı yazabilirim.

Instagram