Kızım Yağmur

Kızım Yağmur’un dünyaya gelmesine büyük katkısı olan doktorumuz Engin Bey’e ve ekibine, öncelikle, teşekkür ederek başlamak istiyorum satırlarıma…
2009 yılının son aylarında Engin Bey’e ilk ziyaretimizde 30 yaşında ve 4 yıllık evliydim.
4 yıldan beri de bebek sahibi olmak için türlü uğraşlar vermiş ancak bir sonuç alamamıştık. 3 aşılama ve 2 tüp bebek sonucunda başarısız olmanın mutsuzluğu ve yavaş yavaş umutsuzluğa dönüşmüş duygularla çaldık hocamızın kapısını…
Daha ilk görüşmemizde, hocamızın içtenliği ve bize vermiş olduğu güvenle doğru adreste olduğumuzu anlamıştık. Umutlarımız yeniden doğmaya başlamıştı…Hocamızın gerçekleştirdiği histeroskopi ile rahim içinde şekil bozukluğu olduğu ortaya çıktı ve düzeltildi. Birkaç ay rahmin toparlanması için bekledik ve daha sonra Engin Bey’le ilk tüp bebek denememizi yaptık. Yumurta toplama işleminden sonra başka yerlerde çok vakit kaybetmiş olduğumuzu anladık, çünkü yumurta sayım az, kalitesi de iyi değildi. Zaman aleyhimize işliyordu. Keşke daha önceki doktorlarımız bizi bu konuda uyarsalardı… Boşa geçirilen zamanımız, emeğimiz, maddi kayıplarımız, umutlarımız, duygularımız… hangisine üzülsek? ya da Engin hocamızla buluştuğumuza sevinsek? ;))

Transfer zamanı geldiğinde bir aksilik daha ortaya çıktı, embriyo sayısına sınırlama geldi. Zaten kalitesi çok iyi olmayan yumurtalardan sonra şansımız daha da düştü ve olumsuz sonuç aldık.

Ama hocam umutlarımızı hep canlı tutmamızı sağladı ve inanmayacaksınız ama bundan tam bir ay sonra spontan hamile kaldım. Hayatımın değiştiği o gün ilk olarak Engin Hocamı aradım. Oda en az bizim kadar sevindi. Hamileliğimin ilk aylarında genelde hamilelikte yaşanan bulantı dışında sorunum yoktu ama 4.aydan itibaren daha önceden var olan safra kesesi problemimden dolayı sıkıntı yaşamaya başladım. Tüm belirtiler gebelik kolestazını gösteriyordu. Engin Hocam hemen beni karaciğer konusunda uzman doktorlara gönderdi ve kendisi de onlarla konuşarak durumumu sıkı takibe aldı, bu bebeğimiz için tehlikeli bir durumdu.

Her geçen gün ne kadar doğru bir adreste olduğumuzu anlıyorduk. En ufak bir sıkıntımda, kafama takılan her durumda, yurt içinde, yurt dışında, gece, gündüz, hafta içi, hafta sonu her aradığımda, tüm içtenliği ve ismi gibi engin bilgisiyle bana destek oluyordu.
Bir sabah uyandığımda, hiçbir ağrım sıkıntım yok iken kanamam başladı. Hemen Engin Hocamı aradım. Bizi hemen hastaneye yönlendirdi. Eşim ve ben çok endişeliydik. Hastaneye gittiğimizde hocamızın talimatıyla bekleniyorduk. Gereken her şey yapıldı. Çok geçmeden hocam da geldi, durumu bana anlattı. Kızımız biraz acele ediyordu. Gebeliğimin 31.haftasındaydım ve daha önce de belirttiğim karaciğer kolestazı bebeğimin sağlığını olumsuz etkilemesi endişesinden, doğumdan başka alternatif yoktu. Ciğerlerinin gelişmesi için iğne yapıldı.48 saat sonra doğum olursa çok iyi olacaktı ve uslu kızım bekledi.
Mutlu son, kızımız 8 Kasım 2010 da saat 10:31’de 1796 gr olarak dünyaya geldi.
Küçücüktü, küvezdeydi ama sağlığı gayet iyiydi. Prensesimi ancak akşam görebildim. Minik ellerine dokundum… ne büyük mutluluk… O’nu kucağıma almak için bir süre daha sabretmem gerekiyordu…
Şu anda, kızımızla sağlık dolu 7 ayı büyük mutluluk ve neşeyle geride bıraktık.
Allah’ım sana şükürler olsun. Yaşamak isteyen herkese bu duyguyu nasip et ve yollarını Engin hocamla kesiştir.
Hocam, size çok teşekkür ediyoruz, sizi çok seviyoruz…

Instagram