İki Küçük Mucizenin Hikayesi

Evliliğimizin ikinci yılında eşimle çocuk sahibi olmaya karar verdiğimizde çikolata kistim nedeniyle kullanmış olduğum doğum kontrol hapını bırakmış ancak doğal yollarla başarılı olamayınca takibimi yapan doktorum bir kısım tahliller istemiş ve işte o hiç beklenmeyen telefon gelmişti.. doktor tahlil sonuçlarının çıktığını ve maalesef ki yumurta rezervinin çok azaldığını acil olarak tüp bebek tedavisine başlamam gerektiğini söyleyerek bana bir tüp bebek merkezi önermişti..

Tüp bebek hakkında o güne kadar hiç bir fikrimiz olmadığından eşimle aynı gün söylenen merkezde soluğu aldık asıl amacımız sadece bilgi almaktı ama ordaki doktorun “vaktimiz yok yumurtalarınız uygun hemen bugün başlayalım “demesinin üzerine regli dönemimin 5. Günü ilk tedaviye başladık…. şimdi anlıyorum ki sadece ticaret amaçlı bi tedaviymiş… zaten sonuçta negatifti… negatif sonucu aldığımız gün tüp bebek merkezindeki doktor beni arayıp sonraki adetin ilk günü tekrar denememiz gerektiğini vakit kaybetmememiz gerektiğini söyledi.. Daha tüp bebek ne bilmezken bebek sahibi olmak için tüp bebek yaptırmam gerektiğini öğrenmiş hatta bi kere denemiş negatif sonuç aldıktan hemen sonra tekrar denemem gerektiği söylenmişti. Birini hazmetmeden diğer aşamaya geçmiştik.. Bu sefer ben hemen teslim olmak istemiyordum ama yaşadığımız şokun etkisiyle çokta sağlıklı düşünemiyorduk.

Henüz karar verememişken 2. Regli dönemim gelmişti.. söylenen göre vaktim yoktu ve hemen 2. tedaviye başlamam gerekiyordu aynı merkeze hiç gitmek istemesem de hem daha tam bilinçlenmemiş olduğumdan hem de eşimin ısrarı ile tekrar aynı merkezde tedaviye başladık ve 2. Kez negatif sonuçumuzu aldık…Bu sefer kararlıydım iyice araştıracaktım ve doktor arayışına girdim internetten bulduğum, etraftan duyduğum bütün doktorlara gitmeye başladım. 3. Tedaviye doğru doktoru bulana kadar başlamayacaktım. Artık hekimlere güvenim de kalmamıştı. Hiç bir doktora güvenip karar veremiyordum. Bi arkadaşımızın tavsiyesi üzerine Engin hocamdan randevu aldık.

Hocamın söylediğine göre acemiliğimizi iyi kullanmışlardı ama kim olursa olsun bi doktorda karar verip tedaviye biran önce başlamamız gerektiğiydi.. Ben yada bi başkası ama hızlı karar verin demişti… Utanarak söylüyorum ki ilk başta Engin hocama da tam güvenmemiştim ama yaptığım araştırmalar sonucu hem tüp bebekte hem de endometriozis konusunda uzman olması nedeniyle gittiğimiz doktorlar içerisinde bize en çok güveni o verdiği için Engin hocam da tedaviye başlamaya karar verdik. Mart 2015 ten itibaren her regli döneminin ilk günü soluğu hocamın Muaynehanesinde aldım ama her ay hocam bana bu ay tedaviye uygun değilsin başlasakta sonuç alamayız bi daha ki ay bidaha gel diye diye 14 Aralık´ta ilk tedavimize başladık .

Yumurtalar toplamış embriyo haline gelmişti ama sayısı az kalitesi ortaydı hocam isterseniz transfer yapalım isterseniz bunları dondurup bidaha tedaviye başlayalım havuz yapalım dedi. Hekimlere güvenmeyen ben bütün kararları hocama bırakır olmuştum. Ne derse hocam siz karar verin diyordum ve gerçekten benim için en doğru kararı vereceğine hiç şüphe duymuyordum. Embriyoları dondurup yeniden tedaviye başlama kararı aldık ve şubat 2016 da yeniden tedaviye başladık. 2 tedavi sonucu toplam 5 embriyom olmuştu ve sıra transferdeydi. Transfer içinde hocam hiç acele etmeyip rahmin tam olarak hazırlanmasını bekledi..

Nihayet mayıs 2016 da hocam bana ilk transferini yapmıştı. Hem hocama güvenim hemde aldığım terapilerin etkisiyle bu sefer diğer transferlere göre daha rahattım. Biz elimizden gelini yaptık olmazsa kısmet değilmiş diyordum. Diğer transferlerde olduğu gibi evde yatmıyor kendimi ve kafamı çok yormadan hayatıma devam ediyordum. Bişeyden çok emindim sonuç negatifte olsa pozitifte olsa hocam elinden gelini yapmıştı… Çok şükür ki sonuç pozitifti ve ikizlere hamileydim…. Hamileliğim de çok kolay geçmedi ilk aylar kanamalarım olduğu için yatmak zorunda kaldım ve ikiz gebeliğin en büyük risklerinden biri olan erken Doğum riskim vardı..

32. Hafta da suyum geldi hemen hocamı aradım ama malesef ki hocam bi kongre için şehirdışındaydı ve konuşma yapacağı için 2 gün sonra gelecekti o an dünya başıma yıkılmıştı en çok güvendiğim doktorum Doğumda yanımda olamayacak diye çok korkmuştum ama saolsun beni bi an bile yalnız bırakmadı hem benimle hemde diğer hekimlerle sürekli telefonla irtibat halinde kalıp ve tabi ki işlerini bi şekilde ayarlayıp doğumuma yetişti.. Bebişlerimizin 17 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra çok şükür ki sağlıklı bi şekilde evlerine geldiler…

 

Yaşamış olduğumuz tüm o kötü günlerden sonra hayat iyi ki bizi sizinle karşılaştırmış , önce Allah sonra sizin sayenizde şu anda dünyanın en güzel duygusu annelik duygusunu yaşamamıza vesile olduğunuz için burdan sonsuz teşekkürlerimizi sunarız..

 

Saygılarımla,

Instagram