Gerçek Mucize

Engin beyle tanışmamız bir arkadaşımın tavsiyesi iledir. Yurtdışında yaşamasına rağmen her Türkiye’ye geldiğinde Engin beye muayene olur. Arkadaşımın sorunu çocuğunun olmaması değildi. Bambaşka sıkıntısı nedeniyle Engin Beye gelmesine rağmen muayene olmamı, o kadar doktordan sonra bir eksik bir fazla ne kaybedeceğimi söyleyerek beni ikna etti.

 

O güne kadar farklı farklı bir sürü doktora muayene olmuş, kafamızın yattığı doktorlar ile 3 tüp bebek denemesi yapmış ve maalesef başarılı olamamıştık. Engin Bey muayene etti. Polip aldırmalarımdan vs bahsettim. Bana net bir şekilde bunlarla vakit kaybedecek yaşı çoktan geçtiğimi acele etmem gerektiğini söyledi. Hemen yumurta yaşımı gösteren tahlili istedi. Oysaki diğer doktorlar buna bakmamış, poliplerimle vs ilgilenmişti. Yumurta yaşım yaşıma uygun çıkmıştı; ancak bir sorun vardı ki zaten yaşım 40’a dayanmıştı.

 

Kendinden emin oluşu, sakin ama sarsıcı yapısı ile yeni bir tedavi için yaz sonunu beklemek düşüncesinde olmamıza rağmen hemen tedaviye başladık. Her tedavide olan standart ilaçlara başladık. Her doktorda olduğu gibi Engin Beyin de tedavisinde küçük farklar vardı. Üç tüp bebek denemesinden sonra pek umudumuz kalmamıştı. Bunu okuyanlar bilecektir;  google’da “tüp bebek tedavisi” arattığınızda Engin Bey’i bulamazsınız, daha çok televizyona çıkan doktorları bulabilirsiniz ki biz de bazılarına gitmiştik.

 

Diğer doktorlara olduğu gibi Engin Bey’e de hastalık geçmişimden ve psikolojimden en başta bahsetmiştim. Ben diğer doktorlar gibi Engin beyin de unuttuğunu düşünmüştüm; ancak tedavi ilerledikçe notlarından anlattıklarımı göz önünde bulundurarak tedavide değişiklikler yapmaya başladı. En basit örneği şu şekilde verebilirim; embriyo rahme yerleştirildikten sonra her gün iğne olmak gerekir. İğneyi maalesef sadece hastaneler yapmaktadır. Her gün aynı saatte iğne olmak beni aşırı derecede strese sokmaktaydı. Bunun yanı sıra belli bir haftadan sonra iğne kaba ete girmez oluyordu, acaba etkisi olmayacak mı diye düşünmek de beni ayrı strese sokuyordu. Engin bey iğne tedavisi yerine bana başka bir tedavi uyguladı. Bunu diğer doktorlar söylememişti bile….Bunu okuyanlar ne varki diye düşünebilir; ancak alınan ilaçlar insanın sanırım hormonlarını etkilediği için çok hassas oluyorsunuz. Herşey sizin sinirlerinizi bozabiliyor. Normalde vermeyeceğiniz tepkileri veriyorsunuz. Sürekli yüksek moral denilmesine rağmen bunu sağlamak çok kolay olmuyor.

 

Beklenen gün geldi ve testi yaptırdık, sonuç pozitifti! Hiçbir şeye bu kadar sevinip de gülmek isterken katılarak ağladığımı bilmem. Duygularımı anlatmam mümkün değil; şu an bile bunları yazarken gözlerim yaşarıyor.

 

Ancak maceranın yeni başladığını bilmiyorduk. İlk zamanlar herşey yolunda gibiydi. Standart testleri Engin Bey hep zamanından önce ve sık sık yaptırıyordu, başka testler de istiyordu. İyi ki de öyle yapmış; çünkü hamilelikte tansiyon düşmesi gerekirken benimki çok yükseldi. Ayrıca kanamam da oldu. İlaçlarımı, yediklerimi ve aktivitelerimi düzenli olarak kontrol altında tuttu. Bu süreçte takıntılı bir hal aldım; Google da aksilikleri okuyup, Engin Beyi arıyordum. Sabırla açıklama yapıyordu. Her an bebeği kaybetme korkusu aslında zaten sahip olmadığınız yavrunuza hiçbir zaman kavuşamayacağınız hissi çok yıpratıcıydı. Ama Engin Bey hep soğuk kanlıydı. Olası aksiliklerden bahsedip, bizi hep disipline etti. O dengeyi öyle bir sağladı ki ne çok umutlandırdı ne de umudumuzu kırdı.

 

Tansiyonum 8. Ayda dengesiz bir hal aldı. Diete ve tansiyon ilaçlarına rağmen 15/10 ila 9/6 arası değişiyordu. Engin Bey bebeği almaya karar verdi ve sağlıklı bir bebeğimiz oldu. Doğum sonrası öğrendim ki benim atar damarım doğuştan darmış ve çocuk doğurmam bile mucizeymiş.

 

Bu mucizeyi önce Allah’a sonra da Engin Bey’e borçluyuz!

 

Hamileliğim süresince Engin beyin de mutlaka her insan gibi özel hayatında sıkıntıları olmuştur. Ancak hiçbir zaman bunu bize yansıtmadığı gibi her zaman aynı ilgi ve sakinlikle olaylara müdahale etti. Yaşanan durumu izah etti ve bizleri özellikle beni sakinleştirdi. Ona ne kadar müteşekkir olduğumuzu hiçbir şekilde tam olarak ifade edemeyiz. Engin Hocam iyi ki varsınız.

Instagram