Bizim Hikayemiz

Ne kadar zor bir süreçten geçtiğimizi,Sevgili hocamız doğumdan sonra benden başarı hikayemi istediğinde anladım galiba…

Yazımın başında yanımda uyuyan 4,5 aylık kızım için önce Allaha, sonra hocamıza hep minnetkar kalacağımızı belirtmek isterim.

Eminim ki, şu anda benim yazımı okuyanlarda tıpkı benim yaptığım gibi tüm internet sitelerini okuyup,kendi durumlarına benzeyen,umut verici hikayelerin peşindeler…

İnşallah benim yazımda sizin ne kadar doğru bir yerde olduğunuzu ispatlar.Sorun ne olursa olsun başınızdan ne geçerse geçsin en önemli unsurun doktor olduğunu yaşadığımız 3 yıllık süreçte öğrendik biz, Engin hocamızla tanışmamız aslında benim evlenmeden önceki zamanlarıma rastlıyordu.Evlenene kadar bir bayan olarak çok önemli sorunlar yaşamamıştım.Rutin kontroller dışında pek doktorada gitmezdim…Taki evliliğimizin 2. yılında hamile kalana kadar, hamile kaldığımı öğrenir öğrenmez soluğu hocamızın yanında almıştım. Sorunsuz başalayan hamilelğim 3. Ayın sonuna kadarda aynı şekilde devam etmişti… Taki 4.ayın başında işyerinde başlayan kanamama kadar. Hastaneye ulaştığımızda maalesef bebeğimizin kalbinin durduğunu öğrendik.İlk bebeğin verdiği heyecan maalesef üzüntüye dönüşmüştü ve insan o üzüntünün sıcaklığıyla hiçbir şey hissedemiyordu işte burda gerçekten işinin ehli bir doktora ne kadar ihtiyacınızın olduğunu bilemezsiniz.

Hocamız yurtdışında bir seminerdeydi o gün aradığımızda toplantıda olmasına rağmen toplantıyı kesti ve süreçle ilgili bilgi aldı.Telefon görüşmesi sonlanmıştı ama 5 dk. geçmemişti bile Engin hocamız bizi aradı eşimle kan uyuşmazlığımızın olduğunu ve iğne olmam gerektiğini hatırlattı ve ekledi bebeği genetik tahlile yollayın…

İşte bizim hikayemiz böyle başladı, Genetik rapor sonucu bende 46 olması gereken sayının 45,5 olduğunu buna mozaik gen yapısı dendiğinin (Turner) ve bebeğiminde Turnerli olduğu için yaşayamadığını en ince ayrıntısına kadar anlattı. O anda ne hissedeceğimi bilmiyordum şaşırmaya ve üzülmeye nerden başlamalıydım. Normal insanlara göre gen yapım farklıydı, Turner sendromu sahibiydim her gebeliğimde bunu yaşayabilirdim ve bebeklerimi hayata tutunamadan ya kaybedecektim yada engelli bir bebek sahibi olacaktım.

Kaybettiğimiz bebeğimizin ardından 2 haftalık psikolojik zor bir süreç geçirdik. Hayatımızdaki pek çok şeyin değiştiği bir süreç yazımın başındada dediğim gibi sizi 2 şey ayakta tutuyor: inanç ve doktor.

İnanıyordum….Mevlananın bir sözündeki gibi Allah sizden sevdiğiniz bir şeyi alırmış,istediğiniz bir başka bir şey için…Demekki sevdiğim bebeğim birşeylerin vesilesiymiş,hamile kalmamadan dolayı çalıştığım işten ayrılma fikrini rafa kaldırmış, 30 yaşından sonra bulunduğum yerle yetinmeyi tercih etmiştim.Ama yaşanan olaydan sonra herşeye sıfırdan başlama kararı aldım ev benim için hayatımı değiştirecek bir sürece ilk adımı attım.

Doğru yerdeydim ve bu yerin adı Engin Oral´dı.Nerden mi biliyorum yaşadığım olayla psikolojik olarak beni farklı Dr. arayışlarına itti. Nedenini bilmiyorum ama hoca acımasızca süreci anlattı gibime gelmişti. Çok haklıydı, çok profosyoneldi, çok detaycıydı, çok titizdi…Biliyordum doğruyu söylüyordu ama belkide ben yalan duymak istiyordum. Desinlerki hadi hamile kal ve bebeğin sağlam olacak ama kaç dr´a gitdiysem önce dr sordu hocamız ne diyor dedi.Anlamıştım Engin hocamız işinde ismi boşuna yapmamıştı.

Bir mozaik gen yapısı sahibi olarak nasıl bebek sahibi olacağımız konusunda hocamızın bize önerdiği Tüp bebek tadevisiyle elde edilecek embriyolarda PGT yöntemiyle seçim işlemiydi böylece hem sakat bebek riskimiz belli olacaktı, hemde seçilen gen yapısı tam embriyo ana rahmine konulacaktı. Ya da ikinci yöntem tekrar normal yollarla hamile kalacaktım ve süreci bekleyip görecektik çünkü PGT yapılmadan risk oranını bilemesekte sağlam bir bebeğe normal yollarla kavuşma umudumuz vardı.Engin hocamız tüm bu söylediklerinin bizi vicdanımızla baş başa bıraktı.Kendimi sanki yarın tüp bebek tedavisine başlayacak kadar bilgi açısından donanımlı hissediyordum.Bizi nakil yapacağı hastanenin genetik bölüm şefine yönlendirdi.Pinpirikliydim tüm detayları öğrenmeliydim, seçim işlemi nasıl yapılır Pgt nedir başka yöntemler varmıdır? Cumhur Ekmekçi işini iyi bilen bir hocaydı soy ağacımıza varana kadar anlattı.

Ve karar vermiştik Tüp bebek tedavisine başlamak için hocamıza gittik tedavi sonucu benden 21 yumurta toplandı ve 11 adedi döllendi bunlardan 7 tanesi sağlam 4 adedi genetik açıdan sorunluydu,Hocamızın dediğine göre 11´de 4 çok güzel bir orandı.Transfer sonunda her ne kadar olumsuz sonuç alınsada bu yolun daha başında olduğumuzu biliyorduk.Tüp bebek bir bayan için zor bir işlemdi…İğneler ,transfer, transfer sonrası psikolojik süreç…bizi bir karar anı daha bekliyordu.Bir süre herşeyi kendine bırakma kararı aldık.

Biz denemiştik ama olmamıştı,aradan bir kaç ay geçti normal yollarla hamile kalmaya karar vermiştim…Ama hiç beklemediğimiz birşey oldu 3 ay geçmişti ama hamile kalamamıştım tabi soluğu yeniden Engin hocanın yanında aldık.3 ay yapılan takibin ardından artık pes etmiştik. Belkide kadere boyun eğme vakti gelmişti pes etmeliydik.

Takip işlemlerinden sonuç alamayınca herşeyin psikolojik olduğunu vazgeçtikten sonra anladık,biz vazgeçtik ama bebeğimiz gelmek istedi…Evet aylardır hamileyim ümidiyle elini soğuk sudan sıcak suya vurmayan ben hayatı normal akışına bıraktıktan sonra hamile kalmıştım. Hatta Bthcg testini aynı hastanede üstüste 2 defa yaptırmıştım.

Artık bizim için değil Engin hocamız için zor süreç başlıyordu çünkü 3.ayımda başlayan kanamam hiç durmadan 8 ayın sonuna kadar devam etti.Nasıl minnet duyduğumu anlatamam 7 ay boyunca her bir damla kanda aradım kendisi hiç mi bıkmaz hiç mi yorulmaz bir insan ya da hiçmi başından savmaz. Hamilesiniz öncelikle normal bir insan gibi davranamıyorsunuz.6. ayımda hocamda yoruldu ama hala nazikti.Bundan sonra başka bir doktorla devam etmek istermisin dedi?

Tabiki hayırdı cevabım ben ona güvendim hocamızda güvenimizi hiç boşa çıkarmadı sonunda 37+4 de doğuma girdim sezeryan olmama rağmen bir gram sancım olmadı 8 saat sonra kalktım 3. Gününde evimde tüm işlerimi yapıyordum.

Şimdi sizde umutsuzluğu bırakın önce kendinize inanın ve doktorunuza güvenin doğanın ve yaradanın verdiği her şeyde bir hayır olduğuna inancınız hiç bitmesin…

Instagram