Bizim Hayat Hikayemiz

Herşey çok güzel ve yolunda başlamıştı. Hamileliğin hiçbir belirtisini yaşamadan çok şanslı bir şekilde haftalar geçiyordu. Engin Bey hamilelik sürecinde ilk 3 ayda var olan miyomlarımın östrojen tedavisi yüzünden büyüyebileceğini buna hazırlıklı olmamız gerektiğini söylüyordu. Tam içimden ne güzel 10.haftayı bitirdim miyomlarım sorunda yaratmadan atlatacağım bu dönemi derken yılbaşı sabahı şiddetli bir kanama ile uyandım. Hemen Engin Bey i aradım ve kendisi 1 ocak sabahı sabah 6 olmasına rağmen hemen telefonunu açtı ve beni güvendiği en yakın hastaneye yönlendirip oradaki hekimin hemen muayene sonrası kendisini aramasını söyledi.Benim için kabus günlerin başlangıcı olacağını nerden bilebilirdim.

Çok şükür ki muayene esnasında bebeğimin sağlıklı olduğunu kanamanın miyomlar yüzünden olabileceğini söylediler. Kanama sonrası şiddetli ağrılarım olmaya başladı. Engin Bey miyomların büyüyerek dejenere olmaya başladığını ve düşük tehdidi oluşturduğunu bu yüzden rapor verip dinlenmem gerektiğini söyledi.10 gün sonra 2. şiddetli ağrılı kanama geçirdim ve yine hastaneye giderek bebeğimin sağlıklı olduğu haberi alınca rahatlayarak Engin Bey´e muayene olmaya gittim. Miyomlarımın birinin 15cm diğerinin ise 13 cm olduğunu bebek büyüdükçe ağrılarımın daha artacağını ve bu sancıların kasılmaları tetikleyerek erken doğuma sebep olacağını belirtti. Artık sürekli ağrı kesici serumla ve yatarak zamanımı geçirmeye başladım. Engin Bey in sıkı takibi ve verdiği ilaçlarla 20.haftaya kadar geldik. Detaylı ultrasona girmem için beni Periantolog a yönlendirdi. Bebeğimizi daha detaylı görebileceğimiz için heyecanla kontrole gittik. Dr tüm organlarına bakarken herşeyin normal olduğunu söylüyordu ta ki kalbe ve bağırsaklara gelene kadar. Bebeğimizin kalp yapısının farklı olduğunu aynı zamanda bağırsaklarda parlama olduğunu ve bu durumlarda down sendromu gibi genetik problemlerin bu bebeklerde görülme oranının çok yüksek olduğunu söyleyerek bize amniosentez ya da kan testi yaptırmamız gerektiğini söyledi. Eşimle beraber duyduklarımız karşısında şok olmuş ve çok üzüldük. Hemen Engin Bey e gittik.

Kendisi raporları inceledikten sonra niçin bana geldiniz herşey normal görünüyor dediğinde şaka yaptığını düşündük. Sonrasında benim ağlamam ve diğer doktorun söyledikleri karşısında bebeğiniz gayet sağlıklı artık birden fazla kalp yapısı var ve hiçbirimiz kendi kalbimizin yapısını bilmiyoruz belki de annesi olarak senin de kalp yapın bebeğinle aynıysa? dedi. Sana kesinlikle amniosentez yapılmasına izin veremem zaten riskli gebelik yaşıyorsun ve böyle ciddi bir durum söz konusu değil he param çok içim rahat olsun diyorsan kan testini yapalım için rahatlasın ama göreceksin herşey yolunda dedi. Engin Bey her zaman doğruları gerçekçi bir şekilde söyleyen biri olduğu için bu kadar net konuşması içimizi çok rahatlatmıştı. Nitekim test sonuçları normal çıktı çok şükür. Artık herşey yolundaydı ve 26.haftaya gelmiştim ve kendi kendime tüm engelleri aştık artık rahat rahat hamileliğimi yaşayabilirim derken 2 hafta sonra geceleri hafif hafif kaşınmalarım başladı. 28.haftada Engin Bey´e kontrole gittiğimde artık yaşam sınırını geçtik bundan sonra için rahat olsun dedi. Bende kaşıntılarımdan bahsedince inanılmaz bir gebelik yaşıyorsun bir kolestaz eksik inşallah o değildir dediğini bugün gibi hatırlıyorum. Eğer kaşıntıların artar ya da devam ederse lütfen ara beni dedi. Kolestazı araştırmaya başladım ve dünyam başıma yıkıldı çünkü ani bebek ölümleri olduğunu o yüzden çok riskli bir durum söz konusu olduğunu öğrendim ve yine stresli günler beni bekliyordu.1 hafta sonra kaşıntılarım artınca dayanamadım ve Engin Bey i aradım kendisi hemen kan testi yaptırıp tekrar konuşacağımızı söyledi. Test sonuçları maalesef kolestazı gösteriyordu. Bundan sonra her hafta kan vermek ve bebeğimin hareketlerini takip etmem gerektiğini böyle devam ederse en geç bebeği 36.haftada alması gerektiğini söyledi.

Engin Bey hemen ursofalk diye bir ilaç başladı.İlaç ile 2-3 hafta değerleri düşürdük ancak daha sonra yine yükselmeye kaşıntılar artmaya başladı. Her gittiğimde test sonucuna göre her an alabilirim bebeği biraz daha takip edelim diye çıkıyorduk muayeneden. 34.haftadan sonra riskli durumlarımdan ötürü nst ye girmeye başladım. Çok şükür bebeğimin gelişimi gayet iyiydi. Artık 35.haftanın başında Engin Bey haftaya alalım artık riske atmaya gerek yok %99 küvöze girmesine de gerek kalmayacak diye moralimi yüksek tutabileceğimi söyledi.Artık bebeğimin geleceği gün belirlenmiş ti ki 35.haftanın sonunda bir gece idrarımı yapamamaya başladım sabaha karşı dayanılmaz olduğunda hemen Engin Bey i aradım beni direk doğum yapacağım hastaneye yönlendirdi ki erken doğuma girebilirim diye. Gittiğimde ordaki hekim muayene ettiğinde miyomlar yüzünden bebeğin sıkıştığını ve idrar torbamı sıkıştırdığını aynı zamanda açılma olduğunu söyledi. Engin Bey in talimatı ile o gün bebeğin alınması gerektiği için planlanmamış bir doğum günüydü benim için.

Engin Bey i beklerken anestezi uzmanı gelip bana hangi yöntemle sezeryan olmak istediğimi sorduğunda kararsız olduğumu ama epidural anestezi olabileceğimi söyledim. Ama nedense hala korkuyordum. Engin Bey geldiğinde kesinlikle doğumun genel anestezi olması gerektiğini söyleyip tartışmaları sonlandırdı. Heyecanla herşey yolundaymışcasına ameliyathaneye girdim ve herkes beni max 30 dk içerisinde bebeğimle birlikte bekliyordu ancak beklenen olmadı…içeri girdikten tam 2 saat sonra çıkmam, bebeğimin içerde sıkışması ve Engin Bey in bebeği çevirip çıkarması, karnımı açtığında miyomların rahmimi ters çevirdiğini, tüm organlarıma ciddi baskı yaptığını ve en kötüsü de şiddetli kanamam olmasından dolayı rahmi son anda kurtarması gerçekten Engin Bey in deyimiyle mucizeymiş. Eğer Engin Bey yerine başka bir hekim olsaydı ne benim ne de bebeğimin şansı olmayacaktı. Engin Bey in tecrübesi ve hekimliği sayesinde çok şükür ikimizde sağlıklıyız. Doğum sonrası kendisi bebeğim ve benim hayatta olmamızın gerçekten mucize olduğunu birlikte çok iyi iş çıkardığımızı ve 5000 doğum arasında ilk 10 a girebilecek bir vaka olduğumu özellikle vurguladı. Çok zorluk yaşadık şimdi keyfini çıkaralım dediği hala kulaklarımda.

Engin Bey bu süreçte benim hekimim olduğunuz, size geldiğim ve güvendiğim için çok şanşlı olduğumu düşünüyorum. Gece gündüz tatil bayram demeden ne zaman arasam size ulaştığım ve yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim. İyiki varsınız…

Instagram