Bir Başarı Hikayesi

Engin Hoca ile ilk 2008 yılının ağustos ayında tanıştık. Eşimle birlikte tüp bebek tedavisi hakkında bilgi almak için International Hospital’ dan randevu aldık ve şansımıza Engin Hoca düştü. Bize tüp bebek tedavisi hakkında bilgi verdikten sonra beni muayene etti ve kullanmam gereken ilaçların reçetesini verdi. Ben tedavi hakkında bilgi almaya gitmişken kendimi tedaviye başlamış buldum. Biraz şok etkisi yarattı ama iyi ki de başlamışım.

Yapılan tedavi sonucu 12 adet embriyo elde edildi. Engin Hoca ile ilk ters düşüşümüz transfer edilecek embriyo sayısında oldu. Ben 2 tane diye direttim ama kendisi en az 3 en fazla 4 tane koymamızın başarı oranını yükselteceğini söyledi ve sonunda 3 tane transfer edildi. İlk yapılan kan testinde olumlu sonuç aldık. Ertesi gün tekrarlanan kan testi gebeliğin devam ettiğini gösteriyordu. Engin Hoca telefonla tebrik ederim hamilesin ama şunu belirtmeliyim ki muhtemelen çoğul gebelik dedi.

Önce çok korktum ya üçüz olursa diye ama kendimi ikiz gebelik için hazırladım. İlk ultrason için Engin Hoca ile buluştuğumuzda eğer 3 tane bebek olursa birini size veririm ben iki tane transfer yapalım demiştim size diye sitem ettim. Çok heyecanlıydım ama Engin Hoca bana ultrasonda 3 keseninde oluştuğunu ama sadece bir tanesinin hayatta olduğunu söylediğinde hayal kırıklığına uğradım çünkü kendimi ikiz gebeliğe hazırlamıştım. Yine de mutluydum çünkü en azından bir tane bebeğim içimde gelişiyordu. Düzenli kontrollerin ardından her şeyin gayet normal bir şekilde geliştiğini izliyorduk. 16. Haftanın sonunda bebeğimizin cinsiyetini öğrenmek için tekrar kontrole gittik. Eşim de ben de kızımız olsun istiyorduk.

Engin Hoca bize bir adet pembe çorap verdiğinde ikimizde çok mutlu olmuştuk. Aylar geçti ve Engin Hoca ile ikinci kez ters düştük. Bana doğumun sezaryen olması gerektiğini söyledi. Her şey normal olarak ilerliyordu ve ben normal doğum yapmak istiyordum. Engin Hoca bana ve eşime tüp bebek yöntemi ile elde edilen bebeklerin özel bebekler olduğunu ve bu bebekleri strese sokmak istemediğini söyledi. Ben hala normal doğum diye diretiyordum. Eşim de aylardır Engin Hoca’ ya gidiyoruz ve her söylediğini yerine getiriyoruz neden bu söylediğini yapmamakta diretiyorsun diye karşı çıktı. Sonuç iki erkek bir olup istediklerini yaptırdılar. Toplamda 6,5 kilo aldım ve 9 mayıs 2009 da 3,150 gr doğan kızımı kucağıma aldım. Doğumu epidural yapmak istedim çünkü kızımı doğar doğmaz görmek istiyordum. Migrenim olduğu için biraz kararsızdım ama kızımı hemen görmek istemem bu kararsızlığı yenmeme ve her şeyi göğüslememe yetti. Cumartesi günü sabah 9 da kızımı kucağıma aldım.

Pazar günü anneler günüydü ve hastanedeki tek yeni doğum yapmış anne bendim. Kızım benim en güzel hediyemdi. 12 embriyonun 3’ nü ilk transferde kullandığımız için kalanları dondurduk. 8 tane sağlam embriyo sağlıklı bir şekilde donduruldu. Düzenli olarak Engin Hoca’ ya kontrole gidiyordum. Eşim kızımızdan sonra başka çocuk istemedi. Ama ben kızımın yalnız kalmasını istemedim. 3,5 yıl boyunca eşimi ikna etmeye çalıştım. Embriyolar 5 sene boyunca sağlıklı olarak saklanabilecekti. 5. Senenin dolmasına 4 – 5 ay kala çok istiyorsam kalan embriyolar ile deneme yapabileceğimi söyledi ve hemen Engin Hoca ile görüştüm.

Yaklaşık 5 yıllık embriyolar ile hamile kalma şansım %5 idi ama şansımı denemek istiyordum. Eğer başarısız olursam en azından sağlıklı bir kızım vardı hayatımda. Gerekli tedaviler yapıldı ve Engin Hoca kalan embriyoların hepsini çözdürdü. Bu da beni üzdü çünkü eğer tutmazsa tekrar sıfırdan tedavi sürecini yaşamak istemiyordum ve en azında iki seferde çözülseydi iki şansım olabilir diye düşünüyordum. Zamanlama biraz karışık oldu. Engin Hoca’ ya 9 mayısta kızım için doğum günü partisi düzenleyip düzenleyemeyeceğimi sorduğumda sorun olmayacağını söyledi ama çözdürme olayı yapıldığında bana 9 mayısta transferin yapılması gerektiğini söylediler hastaneden.

Her şey hazırdı kızım için ve ben o gün sabah gidip parti ile ilgili her şeyi halledip hastaneye gittim. Eşim kızımızın partisine katıldı. Transfer yapıldıktan 1,5 saat sonra hastaneden çıkıp kızımın partisine katıldım. 4 tane sağlıklı embriyo vardı ve en kaliteli 2 si transfer edildi. Kan testinin yaptırmaya gittiğimde ilk baştan beri benimle ilgilenen hemşire bana hayırlı olsun umarım tutmuştur dediğinde ben sadece bir mi yoksa iki mi olduğunu merak ediyorum. Eminim ki hamileyim demiştim 🙂 İki gün üst üste yaptırdığım kan testleri hamileliği doğruladı. Engin Hocam telefonla hamileliği onayladı. İlk ultrason için randevulaştık. İlk hamileliğimde kan testleri çoğul gebeliği gösterdiği halde tek çocuk olmuştu bu yüzden ben aynı şey olacak diye kendimi teselli ediyordum.

Aklıma ikiz çocuk sahibi olacağımı hiç getirmedim. Ama bu seferki hamileliğim beni zorluyordu çünkü mide bulantısında yemek yemeyi bırakın en sevdiğim şey olan su içmek bile işkenceydi benim için. Ultrasona girmeden önce Engin Hoca bana nasıl olduğumu sordu ve cevabım “Eğer ilk hamileliğim böyle olsaydı kesinlikle ikinci hamileliği düşünmezdim “ oldu. Ultrasona girdiğimde Engin Hoca bana neden bu halde olduğun belli oldu iki bebek taşıyorsun dediğinde yine hayal kırıklığına uğradım çünkü bir tane bebek bekliyordum ve ilk seferinde çok istediğim ikiz hamilelik ikinci hamileliğime denk gelmişti. Yine de mutluydum çünkü kızım büyük bir aileye sahip olacaktı. İlk 3 – 4 ay mide bulantılarım haricinde gayet iyiydi. Bu sürede kilo almak yerine kilo vermiştim ama bebeklerim gelişimlerine devam ediyordu. Mide bulantıları da bittikten sonra her şey gayet normal bir şekilde devam etti. Eşim iki tane daha kız olsun istiyordu, ben iki erkek olmasın diğer seçeneklere kabulüm diyordum. Kızım ise bir kız ve bir erkek kardeşi olsun istiyordu. Cinsiyetlerini öğrenme zaman geldiğinde Engin Hoca kızıma bir pembe bir de mavi çorap verdiğinde kızım kendi hayali gerçekleştiği için çok sevindi. Bu kez doğum normal olsun diye tutturmadım 🙂 Ama doğum zamanında yine Engin Hoca kazandı.

Her şey çok normal gidiyordu ve ben daha bekleyebileceğimi biliyordum. İlk kızımın doğumundan 5,5 ay sonra annemi kaybetmiştim ve ikizlerim anneannelerini hiç tanımayacakları için en azında annemin doğum gününde doğmalarını istemiştim ama Engin Hoca ikiz ve tüp bebek oldukları için doğumun normal süreden 3 hafta önce olmasına karar verdi. İkinci hamileliğimde 13,5 kilo aldım ve ikizlerimin bir 2,760 diğeri 2,655 gr doğdu. Şu an yaklaşık 9 yaşında bir kızım, 4 yaşında ikizlerim var. Birden büyük bir aile olduk ve çok mutluyuz.

Bu mutluluğa katkılarından dolayı Engin Hoca’ ya çok teşekkür ediyoruz.

Instagram