Başarı Hikayemiz

Eşimle bebek sahibi olmaya karar verdiğimizde bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine tüp bebek tedavisi konusunda da oldukça deneyimli bir doktor olduğunu duyduğumuz Engin Bey’e başvurduk.

Engin Bey bize kendimize altı ay kadar bir süre tanımamızı öğütledi ve ilişki sıklığı ile ilgili tavsiyede bulundu. Bir süre sonra hamile kaldım ancak sevinçle Engin Bey’e gittiğimizde bunun normal seyrinde olan bir gebelik olmadığını öğrendik. Kan tahlili sonuçları da bunu destekliyordu. Gebeliğin boş gebelik olduğu anlaşıldı ve düşük ile sonuçlandı. Engin Bey bir süre daha denemelere devam etmemizi öğütledi ancak altı aylık sürenin sonunda bir sonuç alamadık maalesef. Engin Bey’in yönlendirmesiyle yapılan testler sonucunda tüp bebek çalışmalarına başladık.

İlk tüp bebek denememiz başarısız oldu. Moralimiz bozulsa da hızlı bir şekilde toparlandık ve vakit kaybetmeden ikinci denemeyi yaptık. Bu sefer başarılı olmuştuk. Ancak hem önceki deneyimlerimiz hem de Engin Bey’in temkinli tavrı nedeniyle bebeğimizin kalp atışlarını duyana kadar tam anlamıyla sevinemedik.

Hamileliğim genel olarak sorunsuz geçti; kilom, tansiyonum, bebeğin durumu son derece normaldi. 34. haftada Engin Bey bebeğin kilosunun normalin bir parça altında olduğunu söyledi ve ağır iş tempom nedeniyle beni uyardı, hatta izne erken ayrılmamı önerdi. Ancak ben evde yatmayı sevmeyen ve canı tatlı olmayan bir kadın olduğumdan günlük tempomu biraz yavaşlatarak çalışmaya devam edebileceğimi düşündüm. Düşündüğüm gibi de yaptım; ta ki 36. haftaya kadar.

36 hafta 3 günlükken ayaklarım iş ayakkabılarıma sığmayacak kadar şişmişti. Pes etmedim ve o gün işe spor ayakkabılarımla gittim. İş çıkışı arabamda trafik ile boğuşurken acaba bu kadar şiş olmam normal mi, Engin Bey’e bir sorsam mı acaba diye düşündüm. Hamilelikte ayakların şişmesi son derece normal karşılandığı için önemli bir durum olduğunu düşünmemiştim. Engin Bey konuyu ciddiye aldı ve tansiyonumu ölçüp kendisine haber vermemi istedi. Hamileliğim boyunca düşük seyreden tansiyonum o gün normal ölçülere yükselmişti. Engin Bey ertesi sabah yaptırmam için bazı tahliller istedi. Ertesi gün bunları yaptırıp kendisine yolladım, aynı gün beni aradı ve sonraki gün sabah saatlerinde beni görmek istediğini söyledi. Bu arada bebeğin hareket edip etmediği sık sık kontrol etmemi tembihledi.

36 hafta 5 günlükken gittiğim son muayenemde Engin Bey bulgularımın preeklampsi ile örtüştüğünü ve hemen aynı gün bebeğin alınması gerektiğini söyledi. Bu bizim için hiç beklenmedik bir gelişmeydi ancak Engin Bey’in anlayışlı, yumuşak ve sıcak kanlı tutumu sayesinde biraz olsun sakinleşebildim. Engin Bey’in tıbbı bilgisine ve etik anlayışına inancım tam olduğundan, kendim ve bebeğim için en iyisinin onu dinlemek olduğunu biliyordum. Muayenehaneden doğruca hastaneye gittik ve birkaç saat içinde bebeğimizi sağlıklı bir şekilde kucağımıza almıştık.

Engin Bey’in hastalarına karşı olan ilgisi ve son derece temkinli tavrı sayesinde hem bebek hem de anne için son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir durumu soğukkanlılıkla atlatmıştık.

Sevgili doktorumuza hamileliğim öncesinde ve hamilelik dönemimde bana, bebeğime hatta eşime ve ailelerimize gösterdiği tüm ilgi, özen ve samimiyeti için sonsuz teşekkür ederiz. Varlığı dünyalara bedel olan biricik kızımıza sağlıkla kavuşmamızı sağladığı için kendisine minnettarız.

Instagram